W dniu 2.03.2024 r. w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie uzgodnieniowe poświęcone m.in strukturze logicznej plików JPK_KR, czyli elektronicznych ksiąg rachunkowych. MF podtrzymało wolę wdrożenia tzw. JPK CIT, czyli JPK_KR poszerzonego o dodatkowe elementy i składanego obowiązkowo po zakończeniu roku podatkowego. Pierwsza grupa podatników byłaby zobowiązana wdrożyć zmiany w swoich systemach księgowych już od 1.01.2025 r. Do grupy tej należą następujący podatnicy CIT:
a) podatkowe grupy kapitałowe,
b) podatnicy i spółki niebędące osobami prawnymi, u których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim odpowiednio roku podatkowym albo roku obrotowym przekroczyła równowartość 50 mln euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym poprzedniego odpowiednio roku podatkowego albo roku obrotowego.
Jak poinformowało MF, dane podatkowe zostaną ograniczone w JPK_KR do 6 pozycji, przy czym prezentowane byłyby w nich jedynie sumaryczne dane dotyczące:
- przychodów zwolnionych z opodatkowania,
- przychodów niepodlegających opodatkowaniu w danym roku,
- przychodów podlegających opodatkowaniu w danym roku, a ujętych w księgach rachunkowych lat ubiegłych,
- kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów,
- kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodu w danym roku,
- kosztów uznawanych za koszty uzyskania przychodów w danym roku, a ujętych w księgach lat ubiegłych.
MF zrezygnuje natomiast z najbardziej kontrowersyjnego, szczegółowego raportowania różnic między ujęciem podatkowym a rachunkowym, w rozbiciu na poszczególne pozycje.
Czekamy obecnie na uchwalenie stosownych przepisów, a następnie na zapowiedziane objaśnienia MF. Już teraz jednak duzi podatnicy powinni wziąć pod uwagę, że poza zabawą we wdrożenie KSeF, przed końcem roku będą musieli zadbać o prawidłowe wdrożenie JPK CIT.
Łukasz Chłond