Dyrektor KIS w dniu 8.03.2024 r. wydał ciekawą interpretację indywidualną dotyczącą dokumentacji niezbędnej do stosowania stawki VAT 0% w eksporcie towarów.
Wnioskodawca wskazał, że dokonuje sprzedaży internetowej towarów podczas tzw. live’ów, czyli transmitowanych na żywo wydarzeń, w trakcie których prezentuje swoją ofertę produktową. Klient zgłasza chęć zakupu za pośrednictwem komunikatora, następnego dnia każdy produkt jest fotografowany, a zdjęcie jest wysyłane wraz z jego ceną i opisem do klienta. Klient akceptuje zakup, płaci za towar, a sprzedawca wystawia fakturę VAT ze stawką 0% i przesyła towar za pośrednictwem operatora pocztowego paczką rejestrowaną. Potwierdzeniem doręczenia paczki do klienta, jest odpowiedni wpis w systemie śledzenia przesyłek operatora pocztowego.
Pytanie dotyczyło możliwości stosowania stawki VAT 0% na podstawie elektronicznego dokumentu otrzymanego od operatora (innego niż komunikat celny), potwierdzenia zapłaty za towar oraz korespondencji z klientem.
Dyrektor KIS uznał, że podatnik będzie miał prawo zastosować stawkę 0%, gdyż z posiadanych przez niego dokumentów jednoznacznie wynika, że nastąpił wywóz towarów z Polski poza terytorium Unii Europejskiej oraz doręczenie towarów do klienta.
Dyrektor KIS stwierdził, że wprawdzie „dokumenty wskazane we wniosku, nie są dokumentami, które zostały literalnie wymienione w art. 41 ust. 6a ustawy. Są to natomiast dokumenty „urzędowe”, o których mowa w art. 41 ust. 6 ustawy, tj. dokumenty potwierdzające wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej za pośrednictwem operatora pocztowego (podmiotu uprawnionego na podstawie odrębnych przepisów do wykonywania działalności pocztowej) i uprawniające Pana – po spełnieniu pozostałych przesłanek – do opodatkowania dokonywanych transakcji stawką 0%, przewidzianą dla eksportu towarów.”
Powyższa interpretacja jest bardzo korzystna dla wszystkich sprzedawców, którzy wysyłają towary poza UE za pośrednictwem Poczty Polskiej, gdyż w celu zastosowania stawki 0% mogą oni opierać się na informacjach i dokumentach pochodzących z systemu śledzenia przesyłek. W mojej ocenie podobne podejście – na zasadzie analogii – powinno być stosowane również w odniesieniu do przesyłek kurierskich (choć w praktyce różnie z tym bywa).
Łukasz Chłond