TAX TP PROJECT

Benefity dla współpracownika mogą być kosztem

Benefity dla współpracownika mogą być kosztem

Do powyższego wniosku doszedł Dyrektor KIS w interpretacji z 25.03.2024 r. (0111-KDIB2-1.4010.44.2024.MM). W sprawie chodziło o spółkę, która zatrudnia szereg specjalistów, w tym również współpracuje na podstawie umów B2B z osobami fizycznymi prowadzącymi jednoosobowe działalności gospodarcze. W umowach zawieranych ze współpracownikami, spółka oprócz wynagrodzenia pieniężnego za świadczone usługi, oferuje im również pakiet benefitów, w skład którego, w zależności od indywidualnych ustaleń umownych z danym Współpracownikiem, wchodzić mogą:
– karty wstępu na obiekty oraz zajęcia sportowe i rekreacyjne („Karty Multisport”)
– abonament medyczny, uprawniający do skorzystania z usług lekarskich na preferencyjnych warunkach („Pakiet medyczny”).

Spółka miała wątpliwości, czy wydatki ponoszone przez nią na finansowanie ww. benefitów ze środków obrotowych, mogą być kosztem uzyskania przychodu, lecz Dyrektor KIS rozwiał jej obawy. Jak wskazał organ interpretacyjny:

Spółka nawiązuje relacje biznesowe ze Współpracownikami ściśle w związku z głównym przedmiotem prowadzonej działalności, jakim jest (…). Osoby współpracujące ze Spółką są wysokiej klasy specjalistami w innowacyjnej branży, w której Spółka funkcjonuje. Jak Państwo wskazali, bez nawiązania współpracy z tymi osobami, Państwa Firma nie osiągnęłaby sukcesu biznesowego i nie mogłaby efektywnie świadczyć usług na rzecz klientów oraz rozwijać oferowanych rozwiązań informatycznych, a w konsekwencji – uzyskiwać przychodów z działalności gospodarczej.
Oferowane benefity nie mają na celu tworzenia pozytywnego wizerunku Państwa Firmy, gdyż benefity w obecnych czasach są już standardem niemal w każdej firmie. Od rodzaju benefitu, który zaoferuje Spółka i udostępni potencjalnemu zleceniodawcy zależy zawiązanie współpracy z danym zleceniobiorcą – specjalistą, a to jest kluczowe do realizacji przyjętych przez Spółkę projektów, wykonania ich swoim klientom, a co za tym idzie otrzymania za to wynagrodzenia. Spółka nie ma wątpliwości, iż istnieje bezpośredni związek pomiędzy wydatkami poniesionymi na benefity a osiągnięciem przez Spółkę przychodów.
Dokonując zatem oceny charakteru planowanych wydatków poniesionych przez Państwa z tytułu pozapłacowych (niepieniężnych) elementów wypłacanego Współpracownikom wynagrodzenia (Karty Multisport, Pakiet Medyczny), biorąc pod uwagę przytoczone powyżej wyjaśnienia, stwierdzić należy, że w przedstawionych powyżej okolicznościach ww. wydatki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, gdyż z informacji zawartych we wniosku jasno wynika, że istnieje związek przyczynowo – skutkowy pomiędzy wydatkami poniesionymi na wskazane we wniosku pozapłacowe (niepieniężne) elementy wypłacanego osobom współpracującym wynagrodzenia, a osiągnięciem przez Spółkę przychodów i zachowaniem lub zabezpieczeniem ich źródła.

Łukasz Chłond

KIM JESTEM?

szkolenia podatkowe lukasz chlond

Cześć, nazywam się Łukasz Chłond i od kilkunastu lat zajmuję się zawodowo podatkami. Pracowałem w dużych firmach doradczych, a także jako szef działu podatkowego w znanej międzynarodowej korporacji. Od wielu lat dzielę się zdobytą wiedzą w trakcie prowadzonych przeze mnie szkoleń.
Chcesz wiedzieć o mnie więcej? Kliknij tutaj.

PODATKI MIĘDZYNARODOWE

PIT

CIT

VAT

INNE PODATKI

Scroll to Top

Zapisz się na szkolenie